Warsztaty grupowe- kij w mrowisko? Dzieje się w Centrum Integracji Społecznej

W ostatnie upalne dni trzeba było się gdzieś schronić. Jak wiadomo mury chłodzą – także najlepszym wykorzystaniem tych upalnych dni było poprowadzenie warsztatów z zakresu psychologii, doradztwa zawodowego i spraw socjalnych. To był cudowny czas spędzony z uczestnikami CISu – przynajmniej przez pierwsze 4h – póki słońce nie zaczęło zaglądać nam w okna. Atmosfera bywa gorąca- nie tylko od wpadającego słońca, ale też od burzy mózgów. Uczestnicy dzięki warsztatom mają możliwość większego poznania siebie, doświadczanych doznań, emocji, potrzeb, myśli, ale też swoich ograniczeń, czy autokoncentracji uwagi. Uczą się min. przezwyciężać nieśmiałość, zbudować bardziej adekwatną pozytywną samooocenę. Psycholog mediuje i czuwa, by wspólnymi siłami osiągnąć sukces przetrwania w gorącym klimacie, oraz wypracować sposób spojrzenie na dotychczasowe życie z innej perspektywy.

Pracownik socjalny prowadzi zajęcia z zakresu obejmującego budżet domowy oraz problemy z zadłużeniem. Tematyka ta ma na celu wesprzeć uczestników w nauce gospodarowania pieniędzmi oraz rozpoczęcia wychodzenia z długów. Powszechnie wiadomo, że to dość delikatny temat, jednak uczestnicy chętnie pracują, by wyciągać wnioski i poprawiać swoje sytuacje finansowe. Któż z nas nie miał przygód związanych z biurokracją? I tutaj na ratunek przychodzą zajęcia z nauki pisania i rozumienia pism urzędowych oraz poszerzanie umiejętności w załatwianiu spraw w różnych instytucjach, tak aby uczestnicy nie odczuwali stresu  i zakłopotania związanych z załatwianiem formalności. I ważna w dzisiejszym świecie tematyka profilaktyki i promocji zdrowia- utrwalana jest również wiedza z zakresu zdrowia oraz higieny osobistej, a to ma pomagać w zrozumieniu, że fundamentalnym jest to, aby każdy potrafił o siebie odpowiednio zadbać i odbył coroczne badania kontrolne.  Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych oraz obciążonych genetycznie. Ze względu na zróżnicowanie grupy uczestników kłopotliwe jest zorganizowanie warsztatów w taki sposób aby każdego zaciekawić i zaangażować. Dlatego też pracownik socjalny proponuje różnego rodzaju zabawy, zadania indywidualne i grupowe po to aby zajęcia skupiały się na suchej wiedzy a zostawiły wśród uczestników umiejętności praktyczne.

I ostatnie, ale równie ważne warsztaty z doradcą zawodowym, na których uczestnicy pracują nad tym, by odnaleźć swoją drogę zawodową. Dzielą się swoim doświadczeniem, przełamują stereotypowe myślenie o całym procesie rekrutacyjnym, a to wywołuje zawsze gorącą dyskusję. Zajęcia wywołują wiele emocji. Na ostatnich warsztatach uczestnicy mieli okazję poznać tajniki wiedzy o tworzeniu dobrego CV, poznać etapy procesu rekrutacyjnego od złożenia aplikacji po rozmowę rekrutacyjną, a także zdobyć wiedzę na temat udzielania odpowiedzi na oferty pracy. Dzięki zaznajomieniu się z elementami, z jakich zbudowane są oferty pracy, stworzyli własne, idealne dla siebie oferty i jednocześnie zmierzyli się z oceną własnych predyspozycji. Zaangażowanie doradcy zawodowego i ujęcie tego tematu spowodowało, że uczestnicy nawet na przerwie dyskutowali o tym, co i jak wpisać w idealne CV. A takie dyskusje bardzo nas cieszą.

(Jagoda Stelmaszyk, Agnieszka Przewoda- Piątkowska, Barbara Harazin)

Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów siedzących przy stole.      Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów siedzących przy stołach.

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.