Staż zawodowy – otwarcie drzwi na rynek pracy

Co to jest staż zawodowy? – pytają często uczestnicy projektu, kiedy opowiadamy im o tym, z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać. Otóż, jest to bardzo praktyczne, a czasem wręcz niezbędne narzędzie do wspierania w zdobywaniu umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu i wzbogacanie doświadczenia. W odróżnieniu od praktyki zawodowej, staż nie musi dotyczyć dotyczyć osób młodych i studentów w trakcie nauki lub zaraz po niej.

W ścieżce dla osób z niepełnosprawnościami mamy szansę zrealizować staże zawodowe dla około połowy naszych uczestników. Nie za dużo? Przecież wiadomo, że staż to praca, ale za dużo mniejsze wynagrodzenie niż „normalna”! Pewnie,  byłoby świetnie, gdyby wszyscy po przejściu ścieżki aktywizacji mogli od razu iść do pracy. Niemniej jednak, do naszego projektu często trafiają osoby, które z rynku pracy wypadły dawno, albo wręcz nigdy na niego nie trafiły. Dla nich właśnie idealną opcją jest staż zawodowy.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której staż jest idealną formą do startu na rynek pracy – przekwalifikowanie. Nasi uczestnicy często nie chcą, lub z różnych względów (np. zdrowotnych) nie mogą wracać do dawnej aktywności zawodowej.  Próbują znaleźć coś zupełnie odmiennego, często spełnić swoje marzenia zawodowe. I tu staż okazuje się strzałem w dziesiątkę – po pierwsze jest dobrą okazja do weryfikacji marzeń i twardych realiów (czy to na pewno jest dobry pomysł i czy chcę  to robić przez następna kilka-kilkanaście lat), po drugie, dzięki stażowi można już wpisać do cv pewne doświadczenie zawodowe, które będzie przydatne, kiedy rozpoczniemy szukanie docelowej pracy. A także, zdarza się, wcale nie tak rzadko, że pracodawca zadowolony ze współpracy, proponuje po zakończeniu stażu podpisanie umowy o pracę.

Staże realizowane przez nas muszą być zgodne z wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów. Jest to zatem forma zatrudnienia. Stażysta pracuje od poniedziałku do piątku, w pełnym wymiarze czasu pracy. Poza przyuczeniem do obowiązków zawodowych, uczy się także zawodowej rutyny, otwiera na kontakty społeczne, funkcjonuje w zespole. To krok dalej niż samo bycie w projekcie – bezpiecznej bańce. Dla nas staż to takie pierwsze wypuszczenie uczestnika spod skrzydeł, na początek w formie kontrolowanej.

W miejscu odbywania stażu uczestnicy mają nadzór i wsparcie opiekuna stażysty. Jest to osoba wybrana przez pracodawcę spośród pracowników – ktoś, kto na co dzień pomaga, uczy i otacza opieką. W naszej ścieżce, która dotyczy osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, jest jeszcze jedna ważna postać – trener pracy. Od czerwca w tej roli jest u nas Ewelina Surawska, trenerka i doradczyni zawodowa z dużym doświadczeniem  i zaangażowaniem.

Mimo okresu wakacyjnego w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji działania nie tracą na sile. Nadrabiamy „tyły” spowodowane pandemią i cieszymy się pozytywnym drgnięciem na rynku pracy. W czerwcu zakończyliśmy jeden staż, aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji pięciu innych. Nasi uczestnicy pracują w szkole nauki jazdy, firmie szkoleniowej, wydawnictwie, sklepie zoologicznym, sklepie internetowym.

To będą dla nich pracowite wakacje, trzymajcie kciuki za sukces!

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.