Podsumowanie działań ścieżki animacji i włączenia społecznego w roku 2022

Kolejny rok w projekcie dobiegł końca. Trwająca do marca sytuacja pandemiczna oraz wybuch wojny na Ukrainie wymusił zmianę i dostosowanie realizacje działań projektowych. Pomimo niesprzyjających okoliczności uczestnicy projektu bardzo chętnie angażowali się w samodzielne prowadzenie warsztatów. Różnorodność zainteresowań i pasji uczestników projektu zaowocowała kilkoma wyjątkowymi spotkaniami.

W okresie wiosna- lato, pasjonaci ogrodnictwa, zagospodarowali część ogrodu społecznego w Gdyni Chyloni  na potrzeby kwiatowo- warzywne. Posiano nasiona kwiatów, buraczków, bazylii, słonecznika, rzodkiewki oraz  posadzono ziemniaki.

Pomimo wysokich temperatur i całodniowego nasłonecznienia ogrodu zbiory, może niezbyt imponujące, ale i tak wywołały dużo pozytywnych emocji.

Zdjęcie przedstawia trzy drewniane ogrodowe skrzynie z wychodowanymi roślinkami  Zdjęcie przedstawia trzymaną w ręku małą wychodowaną rzodkiewkę Zdjęcie przedstawia dwa wychodowane słoneczniki

Bazylia, rukola, mięta – ogród przez całe lato i wiosnę dostarczał świeżych ziół, jesienią cieszyliśmy się słonecznikami oraz mini wykopkami. W tym roku, uczestnicy projektu zaprezentowali swoje umiejętności nie tylko ogrodnicze, ale i stolarskie. Aczkolwiek uczestnicy najbardziej cenili sobie spotkania podczas których mogli poczuć się wytrawnym Masterchefem.

Zdjęcie przedstawia puszki konserwowe z produktami do różnych sałatek warzywnych i z tuńczykiem.   Zdjęcie przedstawia garnek z pokrojonymi warzywami (leczo) miskę i łyżkę,   Zdjęcie przedstawia ciasto drożdzowe pokrojone na talerzu, bukiet kwaitów w wazonie na tle rolapu promującego projekt.

Oprócz warsztatów prowadzonych przez uczestników projektu zorganizowano także warsztaty z udziałem dyplomowanych trenerów. Były to warsztaty  kulinarne oraz rozwijające pamięć i koncentrację.

Podczas warsztatów kulinarnych, w  części teoretycznej, poznawano właściwości i zastosowanie ziół, przypraw korzennych oraz miodów a następnie w części praktycznej wspólnie przygotowywano sałatki lub  dania z wykorzystaniem ziół, miodów czy przypraw korzennych. Kolejnym cyklem warsztatów była gimnastyka umysłu.  Z pomocą gier oraz materiałów edukacyjnych ćwiczono pamięć, koncentrację, myślenie abstrakcyjne czy kreatywność. W okresie wiosna-lato zorganizowano kilka spacerów nordic walking. Popołudnie w lesie, wśród ptaków, z dala od miejskiego hałasu to łatwo dostępna  i mało wymagająca   forma rekreacji, dbania o zdrowie, kondycję fizyczną oraz psychiczną.

 

 

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.