„Perspektywy” – nowy projekt Centrum Integracja Gdynia

Czasem zdarza się nam w życiu tak, że utkniemy w martwym punkcie i nie wiemy, w którą stronę ruszyć. Dobrze jest wtedy znaleźć odpowiednią perspektywę. Czyli, albo spojrzeć z innej strony, albo zastanowić się, czy naprawdę „nie mamy perspektyw”?

Na początku to miał być tylko tytuł roboczy projektu. Ale w trakcie tworzenia „wsadu” zaczęliśmy go czuć coraz bardziej. I pomyśleliśmy, że właśnie o perspektywy tutaj chodzi. O to, że każda jest ważna. I jak to zrobić, żeby się nie zafiksować na punkcie, w którym jesteśmy. Bo zawsze można ruszyć w drogę, nawet jeśli jest się osobą z niepełnosprawnością. Czego potrzeba? Perspektywy!

Projekt, który startuje w marcu w Centrum Integracja oferuje kompleksowe wsparcie, treningi umiejętności społecznych oraz uczestnictwo w samopomocowych grupach wsparcia, na miejscu i online. Jest kontynuacją prowadzonych od 5 lat projektów, oferujących intensywne wsparcie społeczne osób z różnego rodzaju niepełnosprawności.

Otwieramy się na osoby z niepełnosprawnością, także takie, które do tej pory nie brały udziału w naszych spotkaniach i programach – mówi Władysław Herman, specjalista do spraw osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja w Gdyni. – Przedstawiamy propozycję, będącą szansą na zmiany. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw różnym potrzebom ludzi stających przed różnymi wyzwaniami. Zapraszamy osoby z niepełnosprawnością, które są mieszkańcami Gdyni, uczą się tu bądź pracują, są pełnoletnie, a przede wszystkim mają w sobie potrzebę rozwoju i chcą zmienić swoje życie na lepsze.

Uczestnikom proponujemy wsparcie psychologa, asystenta zdrowienia, specjalisty do spraw osób niepełnosprawnych, eksperta przez doświadczenie, regularne spotkania grupy samopomocowej (online oraz stacjonarnie), spotkania z inspirującymi ludźmi z niepełnosprawnością, którzy opowiadając swoje historie mogą być dla innych motorem napędowym na drodze do pozytywnych zmian. To ostatnie działanie nazwaliśmy „Klubem im. Piotra Pawłowskiego”, bo nasz Szef dla wielu osób na zawsze będzie Mistrzem i nikt tak jak on nie potrafił motywować do niezależnego życia. W tym roku w Klubie chcemy się spotkać m.in. z Mirosławem Piesakiem, Człowiekiem bez Barier roku 2021, mistrzem paraolimpijskim.

Duży nacisk w projekcie kładziemy na informowanie o przysługujących osobom z niepełnosprawnością prawach i możliwościach, jakie niesie za sobą posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Dobrze jest spojrzeć na niepełnosprawność przewrotnie – jak na nasz zasób.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą kontaktować się  z organizatorami dzwoniąc pod numer telefonu: 505 606 776. Można również zapisywać się osobiście w Centrum Integracja znajdującym się na ulicy Traugutta 2 w Gdyni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

Projekt Perspektywy jest współfinansowany ze środków miasta Gdynia i Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.