Czas na podsumowanie roku 2020 w Centrum Integracji Społecznej!

To był inny, bardzo wymagając rok. Pandemia przewróciła wszystko do góry nogami, musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, radząc sobie przy tym ze strachem, stresem. Zarówno pracownicy jak i uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w  Gdyni starali nie poddawać się i dzielnie sprostać nowym wyzwaniom, dostosować się do nowych zasad, obostrzeń. Zanim pandemia zrobiła swoje, rok 2020 rozpoczął się całkiem zwyczajnie.

Na początku roku zasoby kadrowe CISu w Gdyni zasilili nowi job coach, instruktor warsztatu i doradczyni zawodowa. Cały zespół zabrał się do pracy, by usprawniać proces rekrutacji nowych uczestników, kontakt z Dzielnicowymi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz współpracę z gdyńskimi przedsiębiorcami, u których nasi uczestnicy mogą odbywać staże.

Bezśnieżna zima i przedwiośnie upłynęło na przyglądaniu się coraz to świeższymi wiadomościami ze Świata o rozprzestrzeniającymi się wirusie. Staraliśmy się nie panikować, pewnie myśleliśmy wszyscy, że nas to nie dotyczy. I tak pod koniec marca decyzją wojewody działalność naszego Centrum Integracji Społecznej została zawieszona. Zawieszenie potrwało aż do 25 maja.

To był czas nauki pracy zdalnej, aktywizowania uczestników ”na odległość”, utrzymywania kontaktu telefonicznego, przełamywania leków, barier komunikacyjnych. To także wsparcie, bo chcieliśmy dać naszym uczestnikom poczucie, że nie są sami, że mogą na nas liczyć.

Kiedy wiedzieliśmy o tym, że zawieszenie ustępuje, musieliśmy przygotować przestrzenie CISu do reżimu sanitarnego i to było wyzwaniem. Praca i zajęcia na warsztacie w maseczkach,  przyłbicach to też zmiana, wobec której musieliśmy być bardzo cierpliwi i odpowiedzialni, by chronić siebie nawzajem.

Jak ruszyliśmy z działaniami to pełną parą, jakbyśmy chcieli nadrobić czas. Najintensywniej było na ogrodzie- przesadzanie, sadzenie nowych roślin, podlewanie, przycinanie, później grabienie aż po przygotowanie zieleni do zimy i niskiej temperatury.  Rynek pracy nie rozpieszczał i niestety niewiele się zmienia. Mimo wszystko udało się zorganizować 12 staży na otwartym rynku pracy, oczywiście w branżach usługowych.  Organizowanie szkoleń w czasie trwającej pandemii też nie należało do prostych- zdalny tryb pracy i szkolenia on-line nie ułatwiały nauki i poszerzania kompetencji uczestnikom. W 2020 roku udało się przeszkolić 19 osób- od grafiki komputerowej, rejestrację medyczną i wózki widłowe po uprawnienia SEP.

Cały zespół angażował się w warsztaty edukacyjne dla uczestników. W trosce o zdrowie, całe lato warsztaty odbywały się w ogrodzie. Psycholożka, Pracownica Socjalna oraz Doradczyni zawodowa skupiały się na edukowaniu, ale także na radzeniu sobie ze stresem, strachem wobec pandemii i ograniczeń.

Pod koniec roku kadra CISu zaangażowała się w poszukiwania darczyńców, by też taką formę wsparcia oferować uczestnikom. Otrzymaliśmy wspaniałe dary- odzież, wyroby cukiernicze, skarpetki, filtrujące butelki do wody. Wszystko to posłużyło nam do utworzenia prezentów z okazji uroczystości grudniowych- urodzin Centrum Integracji Społecznej oraz Świąt Bożego Narodzenia.

Jak co roku, tak i w tym udało się nam stworzyć Biuletyn podsumowujący miniony rok 2020, w którym przedstawiliśmy ciekawe zdjęcia z działań i wydarzeń naszych uczestników. Oczywiście zachęcamy do lektury.

biuletyn_CIS_2020

Ten rok nauczył nas przekraczania strefy komfortu, odpowiedzialności i przede wszystkim doceniania i cieszenia się z małych rzeczy. Dzięki determinacji, zaangażowaniu wszystkich tych, którzy tworzą Centrum Integracji Społecznej 23 osoby zakończyły projekt zgodnie ze ścieżką, z czego 13 osób podjęło zatrudnienie. Życzymy sobie i wszystkim czytelnikom, by Nowy Rok 2021 przyniósł spokój, zdrowie, wiarę w zmianę i własne możliwości.

 

 

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.