Dzielnicowe Targi Pracy – relacja – Pracodawcy przyszli do mieszkańców

Kilkudziesięciu pracodawców i około 300 mieszkańców spotkało się w czwartek (24 października)
w Cisowej. Dzielnicowe Targi Pracy w Przystani Chylońska 237 były okazją do znalezienia nowej, satysfakcjonującej pracy. Na miejscu można było skonsultować się z doradcami zawodowymi i poradzić, jak napisać dobre CV, a także dowiedzieć się więcej o legalizacji pracy cudzoziemców.

Dzielnicowe Targi Pracy to wydarzenie organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. Pierwsza edycja odbyła się w Przystani Śmidowicza 49 na Oksywiu, a ostatnia w Przystani Chylońska 237 w Cisowej. Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego projektu System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej PRACOWNIA.

Zwykle targi pracy odbywają się w centrach miast, w obiektach wystawienniczych. Nie każdy ma możliwość dotarcia w takie miejsce. Dlatego zależy nam na organizacji takich wydarzeń także możliwie blisko miejsca zamieszkania osób poszukujących pracy, żeby każdy mieszkaniec okolicy mógł dotrzeć na takie spotkanie. Z myślą o uczniach i absolwentach oraz osobach, które mają już pracę, ale myślą nad zmianą, targi organizowane są w godzinach popołudniowych. Widać, że to się sprawdza, bo obie edycje Dzielnicowych Targów Pracy przyciągnęły tłumy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Poszukujący zatrudnienia mogli tym samym poznać aktualne oferty pracy około 20 lokalnych pracodawców, w kilku różnych branżach: m.in. przemysłu, administracji, handlu, logistyki i transportu, gastronomii oraz służb mundurowych. – Można było także zasięgnąć informacji na temat legalizacji pracy w Polsce na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy i zezwoleń na pracę sezonową, a także dowiedzieć się, jakie instytucje udzielają wsparcia cudzoziemcom w Polsce – mówi Beata Prusak z Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującego projekt PRACOWNIA.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy udzielali porad dotyczących napisania CV i listu motywacyjnego, a także przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Często pytano o to, jakie CV (czy bardziej „tekstowe” , czy odpowiednio dopracowane graficznie) wpisuje się w aktualne trendy rynku pracy. Wątpliwości były również wobec tego, czy podaje się jeszcze w aplikacji takie dane jak stan cywilny, miejsce zamieszkania czy datę urodzenia. Doradzaliśmy także, jak napisać CV w sytuacji, gdy ktoś chce się przebranżowić i chociaż ma duże doświadczenie z poprzedniego życia zawodowego, to w tym pożądanym ma nikłe lub żadne – mówiła Ewa Matusiak, doradca z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni. – Warto pamiętać, że jeśli ktoś nie zdążył na Dzielnicowe Targi Pracy, to może przyjść po te lub podobne porady do siedziby PUP przy ul. Kołłątaja 8.

Projekt System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Realizowany jest przez Laboratorium Innowacji Społecznych (Miasto Gdynia) we współpracy z partnerami:  Fundacją Gospodarczą, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta koło Gdańskie. Więcej informacji na stronie internetowej aktywizacjawgdyni.pl.

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.aktywizacjawgdyni.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.